Czynnikiem niezbędnym do rozpoczęcia dyskusji o rozwiązaniach prorodzinnych jest zaufanie, jakim wzajemnie darzyć się powinni pracodawcy i pracownicy. Ponadto, przedsiębiorcy muszą mieć chęć wzięcia odpowiedzialności za szerszy fragment rzeczywistości społecznej niż tylko ich przedsiębiorstwa. Dlatego właśnie Fundacja Projekt PL przeprowadziła badania kapitału społecznego wśród polskich przedsiębiorców, których owocem jest niniejszy Raport.
W raporcie można znaleźć dyskusję o wielu podejściach teoretycznych do kapitału społecznego. Przydatności tego pojęcia dowodzi jednak nie tylko obfitość teoretycznych dyskusji na ten temat. Najlepszą rekomendacją i dowodem przydatności jest jego powszechne użycie w języku potocznym, czego dowodzą także przeprowadzone wywiady.
Rozmówcy postrzegają kapitał społeczny jako sieć dobrowolnych i spontanicznych relacji społecznych, wzajemności i zobowiązań, chociaż nie zawsze traktują je wyłącznie jako wartość pożądaną. Można zapytać czy pojawiające się w tych rozmowach pojęcia, takie jak: uczciwość, rzetelność czy zaufanie są przez nich wszystkich tak samo rozumiane.
W Raporcie czytelnik znajdzie próbę odpowiedzi na takie pytania, jak m.in.:
Przeprowadzone badanie dostarczyło informacji o tym, jak wszystkie uwarunkowania związane z żywiołową transformacją gospodarczą wyglądają zarówno z perspektywy pracodawców, jak i pracowników.
Dzięki zastosowaniu metody wywiadów pogłębionych udało się uzyskać wyniki, które wykraczają poza akademickie definicje i ogólniki. Refleksje i potrzeby pracowników, nieraz wyrażane w bardzo bezpośredni sposób, mogą być potraktowane nie tylko jako ciekawostka, ale także jako nieszablonowa okazja do poznania punktu widzenia osób bezpośrednio funkcjonujących w tym środowisku. Rzetelnie zebrane dane pozwalają zauważyć nie tylko wspomnianą powyżej, dość powszechną, znajomość pojęć takich jak: kapitał społeczny, odpowiedzialność czy zaufanie, ale także ich codzienny i konkretny wymiar.
Zważywszy na wymienione powyżej kryteria, Fundacja Projekt PL przygotowała kompleksowy Raport nt. rozwiązań prorodzinnych w przedsiębiorstwach prywatnych w Polsce. W Raporcie znajdą Państwo odpowiedzi na następujące pytania:
Celem Raportu jest wskazanie roli, jaką pełni rodzina w rozwoju przedsiębiorstw prywatnych. Jego wartością dodaną są konkretne rekomendacje, zarówno wskazujące przedsiębiorcom jak działalność prorodzinna może wspierać rozwój ich firm, jak i sugerujące regulatorom konkretne rozwiązania prawne, ułatwiające stosowanie rozwiązań prorodzinnych, takich jak np. wsparcie opieki nad dzieckiem, urlopy tacierzyńskie, elastyczny czas pracy, trwała praca w ograniczonym wymiarze czasowym czy dostępność dodatkowych usług wspierających budowanie jakościowych relacji w rodzinach interesariuszy przedsiębiorstwa.
Wybierz kwotę i zostań wspierającym fundacji