Rodzina uznawana jest za najważniejszą wartość niezależnie od kultury, rasy czy poglądów politycznych. Jest ona wartością, dla której dobra pracownicy najczęściej deklarują gotowość obniżenia wynagrodzenia.
Rodzina jest również instytucją, w której przekazywane oraz pielęgnowane są tak kluczowe dla budowy społeczeństwa obywatelskiego wartości, jak np. uczciwość, zaufanie, wzajemność, zaangażowanie, aktywność i wrażliwość społeczna oraz lojalność.
Zważywszy na fakt, iż przedsiębiorstwa są często najbliższą obywateli organizacją, ciąży na nich obowiązek zapewnienia pracownikom warunków do stabilnego budowania wysokiej jakości relacji w swoich rodzinach. Działalność tę uznać można za jeden z kluczowych elementów społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.
Przedsiębiorstwo, jako podmiot społeczeństwa obywatelskiego, analizowane jest w wielu różnych ujęciach. Jako podmiot najbliższy większości obywateli, istotnie wpływa ono również na relacje budowane w rodzinie. Obie instytucje mają sobie wzajemnie wiele do zaoferowania.
Oprócz tworzenia i stabilizacji ładu społecznego, praca rodziców sprawia bowiem, że stają się oni wyposażeni w narzędzia do efektywnego zarządzania sprawami rodziny oraz bardziej zrównoważonego wychowywania dzieci. Z drugiej strony, dbałość o losy rodziny rozwija w pracowniku wiele cennych umiejętności, które wykorzystać może później w miejscu pracy. Wymienić wśród nich można: komunikatywność, zdolność empatii, elastyczność i zarządzanie sytuacjami kryzysowymi.
Intuicyjnie nasuwa się wniosek, że przedsiębiorstwo powinno komunikować dbałość o rodziny pracowników np. w działalności związanej z coraz popularniejszą społeczną odpowiedzialnością biznesu. Rodzina oddziałuje bowiem na CSR na dwóch płaszczyznach: (1) wymiar osobisty w relacji praca–rodzina, ściśle związany z dbałością o warunki pracy w działalności CSR oraz (2) społeczny wymiar działalności biznesowej – każde przedsiębiorstwo funkcjonuje w konkretnej rzeczywistości lokalnej i środowiskowej.
Polityka firmy, której celem jest wsparcie rodziny, jest korzystna dla samego przedsiębiorstwa, gdyż zwiększa produktywność pracownika, redukuje jego stres, zwiększa morale oraz zmniejsza absencję w miejscu pracy. Nie ulega wątpliwości, że podstawą prorodzinnej działalności firmy jest pewność zatrudnienia oraz odpowiednia płaca. Idea społecznej odpowiedzialności biznesu obliguje jednak przedsiębiorstwa do bardziej aktywnej działalności społecznej.