O nas

Naszą wizją jest Polska, która staje się najlepszym krajem na świecie do życia dla rodzin, ludzi wrażliwych na społeczne problemy oraz przedsiębiorców i liderów chcących wziąć odpowiedzialność za nasz kraj.

Celem Fundacja Projekt PL jest ustawicznie przypominanie, że życie gospodarcze i społeczne nie będzie dobrze funkcjonować bez wrażliwości i otwartości na człowieka i rodzinę. Coś, co może wydawać się oczywiste, okazuje się, że wcale takim nie jest. Tworzący teorie ekonomiczne często zapominają, komu mają służyć, natomiast polityka społeczna państwa nie zawsze pomaga tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Fundacja Projekt PL jest think tankiem, który chce wpływać na rzeczywistość społeczno-gospodarczą poprzez tworzenie raportów, badań, publicystyki, organizowanie konferencji oraz uruchomienia środowiska liderów — osób wrażliwych na stosunki społeczne w Polsce, czujących odpowiedzialność za nasz kraj i pragnących — tak jak my — aby Polska stała się najlepszym krajem do życia dla wszystkich tych, którzy chcą budować nasz kraj na fundamentach opartych o wartości chrześcijańskie, konserwatywne i propaństwowe.

Chcemy łączyć rozwój kraju z konserwatywnym modelem rodziny. Uważamy, że rozpad rodziny nieuchronnie doprowadzi do upadku ekonomicznego i politycznego. Dlatego w naszej działalności dotykamy takich kwestii, jak rozwiązania prorodzinne w firmach czy regulacje na rynku pracy, które wzmocnią rodzinę. Uważamy, że ogromnym i niedocenianym problemem rodziny w Polsce i na świecie jest nieuregulowana kwestia nieograniczonego używania elektroniki przez dzieci i młodzież, co pogłębia kryzys rodziny.

Nasze inspiracje

Budowanie silnego państwa jest w Polskich warunkach wciąż bardzo niedoceniane. Rozumiejąc, że spuścizna komunizmu wciąż wywiera wpływ na nasze postrzeganie (…).

Uważamy, że państwo i ci, którym wiedzie się lepiej, mają moralny obowiązek wzięcia odpowiedzialności za najsłabszych i wyrównywania szans. Chcemy to jednak robić zgodnie z duchem chrześcijańskiej demokracji, w poszanowaniu wartości społecznej gospodarki rynkowej, unikając socjaldemokratycznego zatracenia wolności jednostki.

Chcemy państwa opiekuńczego, ale takiego, które nie zawłaszczy rodziny i nie ograniczy wolności jednostki, jak to się stało w wielu europejskich socjaldemokracjach. Chcemy szukać rozwiązań budujących sprawne państwo, ale czerpiąc z Katolickiej Nauki Społecznej, a nie z teorii Adorno i Marcuse. Inspirujemy się KNS, społeczną gospodarką rynkową, teorią ordoliberalizmu, ekonomią instytucjonalną i behawioralną.

Polskę stać na kapitalizm, który oprze się na człowieku, rodzinie. Kapitalizm wspierający słabych i wyrównujący nierówności. Uważamy, że nie ma lepszego systemu ekonomicznego niż kapitalizm, ale dostrzegając jego wady, chcemy współtworzyć jego „ludzką twarz”, poprzez rekomendowanie regulacji, które czynią ten system bardziej sprawiedliwym.

Pozostaw ślad po sobie