POLKA XXI wieku

Pomysł inicjatywy Polka XXI wieku narodził się z potrzeby stworzenia miejsca wymiany różnorodnych poglądów i idei dotyczących miejsca i roli kobiety we współczesnym świecie. Dyskutujemy o ważnych sprawach z perspektywy kobiecej.
 
Polka XXI wieku to z pewnością kobieta sukcesu na wielu frontach. Jesteśmy kobietami przedsiębiorczymi, rodzinnymi i przywiązanymi do wolności.

•Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Jadwigi Zamoyskiej. Z tej okazji w dniach 14.06-4.07.2023 dostępna jest dla zwiedzających biograficzna wystawa poświęcona tej wybitnej postaci.

•Ekspozycja obejmuje dwanaście plansz, na których z wykorzystaniem bogatego materiału dotyczącego życia bohaterki zgromadzonego w Bibliotece Kórnickiej PAN, podjęto próbę opowiedzenia jej niezwykłych przeżyć i ukazania wartości, którymi się kierowała. W ten sposób Sejm RP oddaje hołd Jadwidze Zamoyskiej w stulecie jej śmierci, ukazując niezwykłą rolę, jaką odegrała w historii naszego kraju.

 

•Życie Jadwigi Zamoyskiej stanowi przykład niezłomnego dążenia do celu oraz zdolności przekraczania granic, niezależnie od płci czy okoliczności. Wystawa pokazuje portret kobiety świadomej i śmiało realizującej postawione sobie cele, która – choć żyła na przełomie XIX i XX w. – z powodzeniem może służyć jako inspiracja dla nas, współczesnych.

•Gratuluję organizatorom wernisażu: Fundacji Zakłady Kórnickie, Bibliotece Kórnickiej PAN oraz fundacji Projekt PL. 🫱🏻‍🫲🏼

•Dziękujemy sponsorom wystawy: PERN i POLREGIO.

Odtwórz wideo