Polski przedsiębiorca – przedstawiciel elity czy członek społeczeństwa?

Polski przedsiębiorca – przedstawiciel elity czy członek społeczeństwa?Polski przedsiębiorca – przedstawiciel elity czy członek społeczeństwa?Polski przedsiębiorca – przedstawiciel elity czy członek społeczeństwa?
cze
4
2022

Po ponad 30 lat panowania kapitalizmu w Polsce polskie społeczeństwo wciąż dość sceptycznie odnosi się do swoich przedsiębiorców. Nadal popularna jest opinia o „prywaciarzach” jako egoistycznych jednostkach, którym zależy głównie na pomnażaniu swojego bogactwa. Z drugiej strony, od przedsiębiorców wymaga się wrażliwości i zaangażowania na rzecz społeczeństwa.

Jak zatem wygląda prawdziwy obraz polskiego przedsiębiorcy? Czy kieruje się on etosem i stara się, by jego działalność służyła społeczeństwu, czy jednak wciąż kieruje się przede wszystkim chęcią maksymalizacji własnego zysku?

Już w najbliższą środę 8 czerwca w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Etos przedsiębiorcy”, podczas której postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:30 prezentacją raportu Fundacji Projekt PL, którego autorzy zbadali prospołeczne postawy polskich przedsiębiorców. Przedmiotem dyskusji z zaproszonymi wybitnymi prelegentami ze świata akademickiego i biznesowego będzie świadomość przedsiębiorców w zakresie osadzenia ich działalności w otoczeniu społecznym oraz przełożenie tej świadomości na ich zaufanie i odpowiedzialność za społeczeństwo. Postaramy odpowiedzieć na pytanie, czy polscy przedsiębiorcy wykształcili już jakiś etos przedsiębiorcy, w myśl którego kierują się w decyzjach podejmowanych w codziennej praktyce biznesowej.

W dyskusji z aktywnym udziałem uczestników wezmą udział tacy prelegenci jak:

  • Jadwiga Emilewicz (Sejm RP),
  • Katarzyna Gierczak-Grupińska (Fundacja Firmy Rodzinne),
  • prof. Andrzej Zybała (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie),
  • dr Marek Niedużak (Pekao Investment Banking),
  • dr Adam Czerniak (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie),
  • dr Jakub Sawulski (Ministerstwo Finansów).
2022-06-04