Pandemia naraża nas na kryzys zaufania społecznego

Pandemia naraża nas na kryzys zaufania społecznegoPandemia naraża nas na kryzys zaufania społecznegoPandemia naraża nas na kryzys zaufania społecznego
lut
22
2021

Brak spójnej ramy interpretacyjnej, która nadałaby sens doświadczeniom walki z pandemią COVID-19, grozi postępującą erozją najcenniejszego w tej sytuacji kapitału: solidarności i zdolności do poświęceń – pisze Maria Libura w swoim artykule dla „Nowej Konfederacji”.

Jak zauważa ekspertka ds. zdrowia i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, w rezultacie pojawia się tendencja wręcz odwrotna, polegająca na głębokiej nieufności i coraz powszechniejszym buncie przeciw nawoływaniu do poświęceń (lockdownu, dystansowania społecznego i innych restrykcji):

Ten bunt przejawia się nie tylko naruszeniami obostrzeń, takimi jak ostentacyjne nienoszenie maseczek czy „nieposłuszeństwo obywatelskie” manifestowane na nielegalnych potańcówkach. Przybiera formy znacznie poważniejsze i wymagające namysłu; sceptyczne nastawienie wielu pracowników ochrony zdrowia do akcji takich jak wiosenne „brawa dla medyków” (…). Fakt, że ludzie podejmujący na co dzień istotne ryzyko dla własnego zdrowia i życia w pracy dla innych unikają jak ognia wpadnięcia do szufladki bohaterów, mówi nam więcej o źródłach trudności z przezwyciężeniem obecnego kryzysu społecznego, niż wielu chciałoby przyznać.

Zdaniem ekspertki nie pomogło w tym wprowadzenie wojennych metafor w walce z wirusem, ponieważ za werbalną rekompensatą dla grup tzw. kluczowych pracowników nie zawsze podążała troska o ich dobrostan, o rekompensacie finansowej nie wspominając.

W rezultacie nie doszło do pełnego uruchomienia oddolnego potencjału społecznego, jakim są zachowania altruistyczne – kluczowe w przezwyciężaniu sytuacji określanej jako kryzysowa dla całej wspólnoty. Na kurczące się zasoby zaufania społecznego bardzo negatywnie wpłynęło również zjawisko szczepionkowego nacjonalizmu, widoczne na całym świecie:

Im wyraźniej widać, jak silna jest potrzeba solidarności w powiązanym ścisłą siatką zależności globalnym świecie, tym bardziej pogrążamy się w strategiach opartych na bezdusznym, krótkoterminowym egoizmie.

 

Cały artykuł Marii Libury „Altruizm w czasach zarazy. Agape” przeczytać można tutaj.

2021-02-22 Tagi: altruizmCovid-19pandemiaspołeczeństwozaufaniezdrowie