Polacy śpieszą się na emeryturę. Dlaczego?

Polacy śpieszą się na emeryturę. Dlaczego?Polacy śpieszą się na emeryturę. Dlaczego?Polacy śpieszą się na emeryturę. Dlaczego?
mar
5
2021

60% kobiet i mężczyzn w Polsce chce przejść na emeryturę jak najszybciej. To jeden z najwyższych odsetków w UE. Z czego to wynika?

Odpowiedzi dostarcza 7. runda badania „SHARE 50+ w Europie”, które komentuje prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak:

  • stan zdrowia Polaków zaczyna pogarszać się już w 45. roku życia – znacznie szybciej niż w innych krajach UE;
  • relatywnie rzadko chodzimy do lekarzy czy korzystamy z porad medycznych. Chętnie korzystamy z porad „doktora Google’a” lub innych źródeł informacji w Internecie, co na dłuższą metę może być ryzykowne;
  • wśród osób po 50 r.ż., pytanych o poziom zadowolenia z różnych aspektów pracy, dominują trzy grupy – bardzo niezadowolonych, zmęczonych rutyną i zmęczonych pracą fizyczną;

Wiele jest zatem do zrobienia w kwestii warunków pracy, rozwoju i satysfakcji zawodowej w grupie 50+.

W porównaniu do 2015 r., zwiększyła się aktywność zawodowa osób w wieku 55+, co potwierdza trend obserwowany nieprzerwanie od 2004 r. Jednak nadal około 40% osób w grupie wieku 55–59 lat nie pracuje, co stanowi wyzwanie dla kraju nie tylko w sferze polityki rynku pracy, ale i polityki zabezpieczenia społecznego.

Co ciekawe, praca w której osoby mają częste kontakty z klientami (52% osób w wieku 50+), ogranicza chęć do wczesnego odejścia na emeryturę.

Więcej na temat wyników siódmej rundy badania „SHARE 50+ w Europie” przeczytać można w raporcie podsumowującym tutaj. Polecamy również wywiad z prof. Agnieszką Chłoń-Domińczak, której zespół z Instytutu Statystyki i Demografii SGH koordynuje badania w Polsce.

Foto: James Hose Jr

2021-03-05 Tagi: 50+emeryturagospodarkaPolskaseniorzy